The National Forum   Donate   Your Account   On Line Opinion   Forum   Blogs   Polling   About   
The Forum - On Line Opinion's article discussion area



Syndicate
RSS/XML


RSS 2.0

Main Articles General

Sign In      Register

The Forum > General Discussion > meat prices and value for money

meat prices and value for money

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. ...
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. Page 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. ...
  14. 47
  15. 48
  16. 49
  17. All
1)

I do not believe that meat is dear judging by prices quote in posts here. Prices have to be converted to a per serve basis.

Lamb leg @ $25 = about $5 per serve
Whole rumps @$6 k = $3 per serve
Mince @$8 k =10 rissoles @ $1.60 per serve
Blade stk $7 k (stewed) =4 serves@ $1.75 serve.
Rump @$9 K = 2 serves @ $4.50 serve
Neck chops @ $8 k =4 serves (stewed) @ $2 per serve
American ribs @$9 k= 2 serves @$4.50 perserve

From my freezer, Purchassed at Coles
Thin beef sausages approx 40c each = 4 perserve =$1,60
Chump chops approx $2 each, 2 per serve =$4 per serve
Lamb Loin chops Approx $2 each, 3 perserve = $6 per serve
Fillet Stk @$5 piece 2 per serve = $10 perserve

This may vary a bit depending on size of serve, but one should be able to have one good cooked meal with meat per day at say $6 per day.

compare that to a cup of coffee.
Posted by Banjo, Monday, 10 March 2008 5:02:09 PM

'Compare that to a cup of coffee'?

OK. I will.

Average family:2 adults/2 children. Recommendation: 5 serves vegetable/3 serves fruit per day. A general average is 3 meals per day + those extra serves of vegetables?
Posted by Ginx, Thursday, 13 March 2008 7:08:56 PM
Find out more about this user Recommend this comment for deletion Return to top of page Return to Forum Main Page Copy comment URL to clipboard
2)

Lamb leg @ $25 = about $5 per serve=$20 meat course ONLY for ONE meal.

American ribs @$9 k= 2 serves @$4.50 per serve=$18 meat course only...etc.,

Chump chops approx $2 each, 2 per serve =$4 per serve=$16 per...etc.,

I won't bother with the fillet steak.....; the mince alone would cost the average family $6-40 for the meat course alone.

Now:- averaging at $4 per serve (you have used $6!!), makes the cost of meat for the average family per week.....$112 per week.

So you are saying that to pay an average of $100 per week for meat ALONE to cover ONE of those daily meals is good value!!

And you go compare it to a cup of coffee Bongo!

Tell me? Is $4 ($6?) the price you are paying for a cup of coffee in your home? (Where you eat these meals). Are you having that $4 cup of coffee in your home 3 times a day/7 days a week? And of course are your wife and two children doing the same?

NOW:- HAVE I ANSWERED YOUR THREAD QUESTION RECTUM?
Posted by Ginx, Thursday, 13 March 2008 7:10:39 PM
Find out more about this user Recommend this comment for deletion Return to top of page Return to Forum Main Page Copy comment URL to clipboard
*Lamb leg @ $25 = about $5 per serve=$20 meat course ONLY for ONE meal.*

Actually, that kind of money will buy you 2.5 -3.5 kg of leg
of lamb. (7-10$ a kg)

If four of you, including a couple of kids, are eating all that
in one meal, then you are eating well over half a kg of meat,
which is about twice as much as you should be and 3 times as
much as your average European. Clearly, if you are a glutton
for meat, it will cost you more, then what is considered a
"normal" portion.

170g-250g per serve is considered "normal"

Meat is extremely cheap, cheaper per kg then many veggies.
Many cuts are cheaper per kg, then many breakfast cereals.
Posted by Yabby, Thursday, 13 March 2008 7:37:45 PM
Find out more about this user Recommend this comment for deletion Return to top of page Return to Forum Main Page Copy comment URL to clipboard
I was simply referring to the other member of this 'boys club' and using his figures.

You males seem to be projecting yourselves as the experts..........?

In another life in a galaxy far, far away, I had a long sabbatical and studied diet and nutrition. Part of that involved visiting the abattoirs and studying cuts of meat etc.,

I wanted at one time to teach those on a limited budget how to stretch their bucks. I am NOT a farmer, but as a nutritionist with a very rusty degree, I will continue to disagree with you three.

As a carnivore; AND appreciating the nutritional value of meat, I see it as a integral part of a balanced diet.
Say what ever you want; put up whatever rationale you like. Meat today IS an expensive part of the average diet.

__________________________

What in the hell did you start this thread for Rectum, if all you wanted was agreement with you and your fellow clubbers?
Posted by Ginx, Thursday, 13 March 2008 8:04:16 PM
Find out more about this user Recommend this comment for deletion Return to top of page Return to Forum Main Page Copy comment URL to clipboard
*as a nutritionist with a very rusty degree*

Clearly its very rusty, for I don't know of nutritionists
suggesting that people eat meat three times a day, or half
a kg per serve.

Fact is that there are plenty of cuts around the 10$ per
kg mark. So a family of 4, at 250g per serve, could eat
meat every day for 10$ a day. For an individual, that would
be 2.50$ a day.

I just had a look at the washed mixed salad container. Its
120g for 3$. Thats 25$ a kg for salad! The mushrooms are
around 9$ a kg, the red capsicums 9$ a kg. We won't even
start on the packaged, processed foods, crammed with lard
in pretty packets. Meat is extremely cheap in comparison
Posted by Yabby, Thursday, 13 March 2008 8:57:37 PM
Find out more about this user Recommend this comment for deletion Return to top of page Return to Forum Main Page Copy comment URL to clipboard
Tonight on the news they showed clips of a doc being done - towoorwo I think.Its was about butchers saying people have stopped buying meat or cut down to a large degree in an effort to keep shopping trolley prices down

Penny
When I get more time I will respond to your enquiry fyi

Country in Focus



Brazil’s Future Cash Cow - The Global Halal Meat Sector Last Updated: Jan 28, 2008, 09:36

By Kamarul Aznam Kamaruzaman, The Halal Journal
Jan 28, 2008, 09:21

Brazilian beef is winning the most demanding international markets, including Halal. Kamarul Aznam Kamaruzaman was there recently to investigate
Halal Journal Market Report


Globalising Halal Standards: Issues and Challenges
The need to establish one global Halal standard is currently the most pressing issue within the Halal industry. Wan Melissa Wan Hassan analyses what would it take, and what’s at stake, to harmonise the existing Halal standards.
Jan 16, 2008, 09:03


Muslims in Agriculture: Lessons from Indonesia and Malaysia
How long can the Muslims sit back and let the non-Muslim countries produce food for us? Countries like Australia, New Zealand and Brazil have long been profiting from supplying Halal. What is happening out there with the Muslims? Khatijah Rahmat puts two Muslim countries, Indonesia and Malaysia, under the microscope
Jan 16, 2008, 08:46




Brunei Studies Export Prospect of Poultry
Poultry production in Brunei has been steadily on the rise over the past 15 years, giving rise to talks about exporting chicken.
Mar 12, 2008, 18:3
Posted by People Against Live Exports & Intensive Farming, Thursday, 13 March 2008 11:19:23 PM
Find out more about this user Visit this user's webpage Recommend this comment for deletion Return to top of page Return to Forum Main Page Copy comment URL to clipboard
  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. ...
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. Page 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. ...
  14. 47
  15. 48
  16. 49
  17. All

About Us :: Search :: Discuss :: Feedback :: Legals :: Privacy